محله ای دنج، اما پرچالش

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، خدیجه ستارزاده- البرز- خبرنگار: 22بهمن جنوبی یکی از محله های شاهین ویلا در کرج است که تا یک دهه پیش خانه های ویلایی با قواره های کوچک داشت و یکی از مناطق دنج و راحت برای زندگی به شمار می رفت

محله ای دنج، اما پرچالش

اما در سال های اخیر با ساخت وساز آپارتمان ها و افزایش جمعیت در کنار ساختار زیربنایی شهر که متناسب با رشد و توسعه شهری نیست، مسائلی را برای ساکنانش رقم زد که خواهان رسیدگی به این مسائل هستند. بلاتکلیفی زمین بزرگ و زمین ورزشی که در این محله وجود دارد و می تواند مورد استفاده اهالی قرار بگیرد، خدمات دهی نامناسب شهری، وجود سگ های ولگرد و همچنین وضعیت نامناسب آسفالت و کنده کاری یکی از خیابان های این محله که بیش از یک ماه است نیمه کاره رها شده، از معضلاتی است که به عنوان دغدغه اهالی مطرح است.

  • کوچه رهاشده

یکی از ساکنان کوچه صاحب الزمان (عج) در محله 22بهمن جنوبی می گوید: حدود یک ماه است که کل خیابان را کنده اند تا جدول گذاری نمایند. فاطمه ایوبی می افزاید: ابتدا که شروع به کار کردند پهنا و ارتفاع گودال هایی که هر دو طرف کوچه کنده شد زیاد بود و تصور کردیم جوی هایی با ابعاد و بزرگی جوی های قدیمی ساخته می گردد اما بعد که چاله ها پر و بخشی از جدول گذاری انجام شد، دیدیم جوی های باریک و با سبک جوی های جدید در دیگر مناطق است.

وی با اشاره به بارش ها در یک سال اخیر می گوید: به دلیل این که جوی ها کوچک بودند و ظرفیت راهنمایی آب را نداشتند آب از آنها بیرون می زد و در کوچه و خیابان آبگرفتگی داشتیم. این شهروند می افزاید: با وجود مسائلی که پس از بارش ایجاد می گردد، مسئولان باید به فکر حل اساسی این مسائل باشند و در طراحی ها و هزینه هایی که در دست اجرا می گیرند، این نقاط ضعف را برطرف نمایند اما متاسفانه این مسائل در نظر گرفته نمی گردد و دوباره همان ضعف ها تکرار می گردد.

ایوبی می گوید: وضعیت نامناسب پیاده روها و آسفالت خیابان نیز تردد را برای عابران و خودروها با مشکل روبرو می نماید. ایوبی می گوید: مشکل دیگری که در این کوچه و در کل محله وجود دارد، جمع آوری نامناسب زباله است. در خیابان اصلی شرایط بهتر است اما در این کوچه به طور مرتب زباله ها جمع آوری نمی گردد.

ایوبی می گوید: یک بار که زباله ها را برای مدت طولانی در گوشه ای از خیابان انباشت کرد، با سامانه 137 شهرداری تماس گرفتیم و آنها با مراجعه و بازدید محل نسبت به برطرف آن اقدام کردند، اما این معضل برطرف نشد. وی اظهار می نماید: زباله ها که مدت زیادی در سبدهای زباله کوچه می مانند توسط سگ و گربه و گاهی هم توسط افرادی که ضایعات جمع آوری می نمایند در کوچه پخش می گردد و آلودگی و بوی نامطبوع در کوچه ایجاد می نماید.

  • بلاتکلیفی زمین خالی و زمین چمن محله

یکی دیگر از اهالی ساکن در کوچه حسین زاده می گوید: زمین خالی بزرگی که نبش این خیابان و ظاهرا بلاصاحب است، برای اهالی معضلی بزرگ ایجاد نموده است. هادی همت یار می افزاید: تا چندی پیش این زمین خالی پر از تپه و چاله ها و محل پرسه سگ ها و همچنین پنهان شدن افراد معتاد بود که با اعتراض مکرر اهالی به شهرداری این زمین مسطح شد، اما هنوز هم مسائل قبلی پابرجاست و سگ ها گله ای در آن جمع می شوند و گاهی به رهگذران حمله می نمایند.

وی با بیان این که در کنار این زمین خالی، زمین چمن ورزشی بزرگی وجود دارد که مورد استفاده نیست در حالی که می تواند مورد استفاده جوانان و نوجوانان محله قرار گیرد، عنوان می نماید: این زمین توسط یک کارگر روزانه آبیاری می گردد، اما تاکنون ندیده ایم مورد استفاده قرار گیرد، درحالی که باافزایش آپارتمان نشینی و کمبود تفریحات سالم، مدیریت شهری می تواند از چنین زمینی بهترین استفاده را برای شهروندان داشته باشد.

همت یار با بیان این که نخاله ها و ضایعاتی که در گوشه و کنار پیاده رو و خیابان ریخته می گردد علاوه بر زشت کردن چهره شهر، رفت و آمد را هم سخت می نماید، می افزاید: شهرداری بر روی این تخلف مردم چشم پوشی می نماید. اگر مسئولان با این موارد برخورد نمایند و جریمه هایی برای این افراد در نظر بگیرند، هر روز شاهد افزایش و گسترش این موضوع نخواهیم بود.

  • بهسازی خیابان صاحب الزمان(عج)

معاون عمران و ترافیک شهرداری منطقه 6 کرج با بیان این که تسهیل در عبور و مرور وسایل نقلیه و عابران، رسیدن به استانداردهای مطلوب شهری و همچنین افزایش رضایتمندی مردم از اولویت های اداره عمران است می گوید: کوشش بر این است تا با بهبود وضعیت معابر و خیابان های نقاط مختلف منطقه، میزان رضایتمندی شهروندان افزایش یابد. امیرحسین سلیمی می افزاید: رسیدگی به موضوع جدول گذاری و پیاده روسازی در بحث عمرانی منطقه در دستور کار واقع شده است و مطابق با استانداردهای موجود و با رعایت دستورالعمل ها و ضوابط اجرایی و بر اساس اولویت های پیش بینی شده در حال اجرا است. وی با بیان این که عملیات بهسازی جداول فرسوده در خیابان صاحب الزمان(عج) شروع شده است، اظهار می نماید: در کوچه های فرعی سیستم جمع آوری آب های سطحی با توجه به سطح آبریز به صورت جدول و کانیوو (جدول پیش ساخته بتنی) است و حداکثر تا خاتمه تیرماه عملیات جدول گذاری و لکه گیری معابر انجام می گردد.

وی اضافه می نماید: حوزه معاونت عمران و ترافیک منطقه نسبت به اجرای بیش از هزار و 400 متر طول جدول گذاری در ضلع شمالی بیمارستان البرز، کوچه صاحب الزمان(عج) و خیابان توحید حیدرآباد و همچنین اجرای 300 متر مربع کفپوش و پیاده روسازی در بلوار شهید ناصربخت اقدام نموده است و در دیگر مناطق نیز به ترتیب اولویت بندی و احتیاج منطقه عملیات بهسازی معابر و جدول گذاری انجام می گردد.

  • شهرداری متولی زمین خالی نیست

مسئول امور املاک و مستغلات شهرداری منطقه 6 کرج در خصوص زمین خالی خیابان حسین زاده می گوید: این زمین خالی متعلق به دولت و اداره راه و شهرسازی است و شهرداری مسئولیتی در قبال آن ندارد. مهدی خاکی می افزاید: با این وجود بنا به درخواست مردم و نارضایتی که در این مورد وجود داشت شهرداری منطقه چندی پیش برای مسطح کردن و پاکسازی این زمین اقدام کرد. خاکی در خصوص زمین چمن ورزشی این منطقه اظهار می نماید: این زمین متعلق به اداره ورزش و جوانان است و آن را اجاره می دهد و نگهداری از آن نیز بر عهده این اداره است و شهرداری مسئولیت و اختیاری در خصوص آن ندارد تا بتواند آن را در اختیار شهروندان قرار دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "محله ای دنج، اما پرچالش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محله ای دنج، اما پرچالش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید