باکس آفیس؛ بالاخره آقای تارانتینو به سینماها آمد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، فیلم شیر شاه توانست دوباره صندلی خودش را در صدر جدول فروش تکرار کند در حالی که فیلم روزی روزگاری در هالیوود آخرین اثر به عنوان مهم ترین فیلم تابستان اکران شد و توانست افتتاحیه 40 میلیون دلاری را در باکس آفیس رقم بزند.

باکس آفیس؛ بالاخره آقای تارانتینو به سینماها آمد

برای دومین هفته متوالی فیلم شیر شاه کمپانی دیزنی توانست پرفروش ترین فیلم هفته شود و به زودی فروش جهانی فیلم به یک میلیارد دلار می رسد. در رتبه دوم جدول فیلم روزی روزگاری در هالیوود کوئنتین تارانتینو با فروش 40 میلیون دلاری نهاده شد. این بزرگ ترین افتتاحیه برای فیلم تارانتینو تا امروز بوده است. این آخر هفته برای دو فیلم علاءالدین و اسپایدرمن: دور از خانه هم خوش یمن بود و فروش جهانی هر دو به یک میلیارد دلار رسید.

فیلم شیر شاه کمپانی دیزنی ساخته جان فاورو در هفته دوم فروش اش کمی بیش از حد انتظار افت کرد اما باز هم توانست در صدر جدول قرار بگیرد. با فروشی معادل 75.5 میلیون دلار، بازسازی انیمیشن محبوب دیزنی محصول 1994 چیزی حدود 60.6 درصد افت فروش داشت. در حالی که فروش فیلم در داخل سینماهای آمریکا به چیزی حدود 351 میلیون دلار رسیده است. البته اگر به بقیه بازسازی های دیزنی نگاه کنیم متوجه می شویم که فیلم شیر شاه توانسته بالاترین فروش افتتاحیه را میان این فیلم های ساخته شده از روی انیمیشن ها به خودش اختصاص بدهد. در نتیجه در میان همه آن فیلم ها بیشترین افت فروش هم از آن شیر شاه بوده است.

در بازارهای بین المللی چیزی حدود 142.8 میلیون دلار به فروش جهانی فیلم اضافه شد و حالا فروش آن در بازارهای بین المللی به 611.9 میلیون دلار رسیده است. به زودی شیر شاه هم به جمع فیلم هایی خواهد پیوست که فروش شان از مرز یک میلیارد دلار عبور نموده است.

فیلم شیر شاه با صداپیشگی دونالد گلاور، ست روگن و بیانسه داستان بچه شیری به اسم سیمبا را روایت می نماید که پدرش سلطان جنگل بوده اما بعد از مرگ پدرش، عمویش سیمبا را از جنگل بیرون می نماید و خودش جای سیمبا به تخت سلطنت می نشیند. سیمبا در سفری دور و دراز با مسئولیت هایش آشنا می شود و برمی شود تا حقش را به یاری دوستانش پس بگیرد.

انیمیشن شیر شاه که سال 1994 ساخته شده بود تا حدی اقتباسی از ماجرای هملت بود. علیرغم این که جان فاورو برای کارگردانی فیلم پسر جنگل مورد توجه نهاده شده بود و از همان تکنیک های گرافیک کامپیوتری تازه در حد کامل تر در فیلم شیر شاه استفاده نموده است، اما فیلم نتوانست به اندازه اثر قبلی نظر منتقدان را به خودش جلب کند.

منتقدان به فیلم امتیاز 55 از 100 را داده اند و معتقدند که نتوانسته چندان تاثیرگذار ظاهر شود در حالی که همه کوشش اش را هم می نماید. در آخر فیلم همچنان که آهنگ معروف شیر شاه می گوید کمتر درباره چرخه زندگی است و بیشتر درباره خطوط تفاوتی بین کاراکترهای مختلف حرف می زند.

در فهرست پیشتازان جدول فروش فیلم روزی روزگاری در هالیوود ساخته تارانتینو را هم داریم که اولین همکاری تارانتینو با کمپانی سونی است. بعد از این که کمپانی واینستاین به مشکل برخورد تارانتینو همکاری اش را با آن ها قطع کرد و حالا با سونی همکاری می نماید. فیلم در سه روز اول اکرانش 40.35 میلیون دلار فروخت این بزرگترین افتتاحیه برای فیلمی از تارانتینوست. پیش از این فیلم حرامزاده های لعنتی با فروش 38 میلیون دلاری لقب پرفروش ترین افتتاحیه فیلمی از تارانتینو را به خودش اختصاص داده بود. نکته عجیب اینجاست که تماشاگران در سایت سینمااسکور به فیلم امتیاز B داده اند که یک درجه پایین تر از امتیازی است که به جانگوی رها شده از بند داده بودند. 54 درصد از تماشاگران فیلم مرد و 64 درصد آن ها بالای 25 سال بودند.

در عوض منتقدان عاشق فیلم تارانتینو هستند و به آن امتیاز 85 از 100 را داده اند. فیلم داستان یک ستاره تلویزیونی سابق است که حالا از نظرها محو شده. او و بدلکارش حریصانه می خواهند به شهرت و موفقیت در صنعت سینما برسند. آن هم در آخرین سال های دهه شصت که خاتمه دوران طلایی هالیوود بوده است. در بستر قصه آن ها شاهد صنعت فیلمسازی در دهه شصت و اتفاقات مهم آن دوران از جمله قتل شارون تیت، همسر رومن پولانسکی هستیم.

این اولین همکاری مشترک لئوناردو دی کاپریو و برد پیت در یک فیلم است که هر دویشان از ستاره های مهم هالیوود محسوب می شوند و البته تارانتینو به صورت جداگانه با هر کدام از آن ها پیش تر در فیلم هایی مثل جانگوی رها شده از بند و حرامزاده های لعنتی همکاری داشته است.

پیتر بردشاو منتقد گاردین نوشته است: خیلی ساده باید هر کسی را که خون در رگ هایش است به مبارزه دعوت کنم که به فیلمسازی دیوانه وار و شجاعانه تارانتینو پاسخ ندهد و بیرون سالن نمایش درباره فیلم گزافه گویی نکند و به جایش از لحظه به لحظه این فیلم لذت ببرد.

منتقد تلگراف هم گفته که فیلم به طرز هنرمندانه ای مسحورکننده ساخته شده است.

فیلمی که جسور، زیبا و خشن است و از زمان بیل را بکش به بعد بهترین فیلم تارانتینو محسوب می شود. شاید حتی از زمان پالپ فیکشن (داستان های عامه پسند) بهترین شان باشد.

سونی با فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه در مقام سوم جدول هم حضور دارد. در چهارمین هفته اکرانش فیلم معادل 12.2 میلیون دلار فروخته است و فروش اش داخل سینماهای آمریکا به 345 میلیون دلار رسیده است. با 21 میلیون دلاری که در بازارهای خارجی فروخت بالاخره فروش آن از یک میلیارد دلار گذشت.

داستان اسپایدرمن: دور از خانه بعد از ماجراهای انتقام جویان: خاتمه بازی اتفاق می افتد. مرد عنکبوتی باید با تهدیدهای جدیدی دست و پنجه نرم کند در جهانی که معادلاتش کاملا تغییر نموده است.

جان واتس، کارگردان قسمت قبلی فیلم را ساخته و تام هالند هم نقش مرد عنکبوتی را بازی می نماید. منتقدان هم به فیلم نمره قبولی 69 از 100 را داده اند.

فیلمی که به گفته آن ها بسیار سرگرم کننده و شوخ طبعانه و باحال از کار درآمده است.

اسم دیزنی هم در جدول فروش دوباره تکرار شده اما این بار به همراه پیکسار. داستان اسباب بازی 4 فقط 36.5 درصد فروش اش افت نموده است در حالی که این ششمین هفته اکرانش است. فیلم هفته گذشته کمتر 10 میلیون دلار فروش داشت و فروش داخلی آن به 395.6 میلیون دلار رسیده است. در بازارهای بین المللی هم 19.4 میلیون دلار به رقم فروش آن اضافه شد.

در میان پنج فیلم پرفروش جدول شاهد حضور خزیدن هم هستیم که البته به نسبت بقیه فیلم های گیشه سینماها اثر مهمی نیست. تریلر کمپانی پارامونت ساخته الکساندر آژا در هفته دوم اکرانش 34 درصد افت فروش داشت.

در اکران محدود شاهد به نمایش درآمدن فیلم خداحافظی (The Farewell) بودیم که در 135 سالن سینما اکران شد و حدود 1.55 میلیون دلار فروخت. این فیلم کمدی درام چینی و ساخته لولو وانگ است که توانسته رتبه دهم جدول فروش را به خودش اختصاص دهد. فیلم درباره یک خانواده چینی است که مادربزرگ شان قرار است به زودی از جهان برود و تصمیم می گیرند او را در بی خبری نگهدارند و به جایش یک مجلس عروسی ترتیب بدهند تا پیش از فوت او همه خانواده دور هم جمع شوند.

امتیاز متاکریتیک فیلم 90 از 100 است. به گفته منتقدان این فیلمی تلخ و شیرین، احساس برانگیز و در همه لحظاتش بامزه است.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
شیر شاه 2 75.5 350.8
روزی روزگاری در هالیوود 1 40.4 40.4
مرد عنکبوتی: دور از خانه 4 12.2 344.5
داستان اسباب بازی 4 6 12.2 395.6
خزیدن 3 9.9 23.9
دیروز 5 3 63.3
علاءالدین 10 2.8 345.9
استوبر 3 1.7 20.1
آنابل به خانه می آید 5 1.6 69.7
خداحافظی 3 1.6 3.7

باکس آفیس هفته گذشته:

منبع: دیجیکالا مگ

به "باکس آفیس؛ بالاخره آقای تارانتینو به سینماها آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکس آفیس؛ بالاخره آقای تارانتینو به سینماها آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید