آنتی ژن و آنتی بادی

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، آنتی ژن ها به بدن ما حمله نموده و موجب بروز عفونت های مختلف می شوند، در حالی که آنتی بادی ها بر علیه این اجسام خارجی مبارزه نموده و سلامتی ما را حفظ می نمایند. جزئیات بیشتر را در خصوص ساختار و عملکرد آنها در این مقاله بیابید.

آنتی ژن و آنتی بادی

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آنتی ژن ها به بدن ما حمله نموده و موجب بروز عفونت های مختلف می شوند، در حالی که آنتی بادی ها بر علیه این اجسام خارجی مبارزه نموده و سلامتی ما را حفظ می کنند. جزئیات بیشتر را در خصوص ساختار و عملکرد آنها در این مقاله بیابید.

سیستم ایمنی بدن انسان به شیوه استثنایی و فوق العاده ای کار می نماید. این سیستم، مکانیسم شناسایی و از بین بردن مواد خارجی منحصر به خود را دارد. و در اینجاست که آنتی ژن ها و آنتی بادی ها مطرح می شوند.

ساختار آنتی بادی و آنتی ژن

آنتی بادی ها متعلق به خانواده پروتئین با مولکول های بزرگ، به نام ایمونوگلوبولینها می باشند. آنها بوسیله لنفوسیت های بی (B-lymphocytes) ترشح می شوند. این ایمونوگلوبولینها به 9 دسته یا کلاس (class) شیمیایی متمایز تقسیم می شوند. اینها شامل چهار دسته IgG (ایمونوگلوبین G)، دو دسته IgA و یک دسته یIgM ، IgE و IGD می شوند. آنتی بادی ها در مایعات بدن و خون همه مهره داران وجود دارند. اینها ساختارهای Y شکل با دو بازو، متشکل از چهار پلی پپتید می باشند. هر بازو شامل یک زنجیره سبک و سنگین است. ناحیه واقع در نوک این دو بازو با توجه به نوع آنتی بادی تفاوت می نماید. بنابراین به آن ناحیه متغیر می گویند. این ناحیه محل اتصالی را شکل می دهد که در آن یک آنتی بادی، با یک آنتی ژن از نوع همخوان و مشابه، برخورد می نماید.

از سوی دیگر آنتی ژن یک ماده خارجی است که موجب ایجاد آنتی بادی می گردد. آنتی ژن ها می توانند باکتری ، ویروس، گرده و یا حتی سلول های انسان های دیگر (به جز دو قلوی های همسان) باشند. آنتی ژن ها ممکن است حتی یک مولکول با بخشی از باکتری و یا ویروس باشند. آنها اکثراً پروتئین یا پلی ساکارید هستند.

مکانیسم عمل

آنتی بادی ها به دو روش مستقیم و غیرمستقیم با آنتی ژن ها مقابله می کنند. در مکانیسم مستقیم، آنتی ژن ها و آنتی بادی ها آرایش و ترتیب کلید و قفل را تشکیل می دهند. پس از آنکه محل اتصال آنتی بادی آنتی ژن را به اسم ماده خارجی شناسایی کرد، آنتی ژن و آنتی بادی به طور کامل به یکدگیر متصل می شوند به این منظور که فاگوسیت ها قادر به از بین بردن آنها باشند. در مکانیسم غیر مستقیم، آنتی بادی ها پروتئین های مکمل را فعال می کنند، که این پروتئین ها یا با تضعیف آنتی ژن و یا تجمع و فشرده سازی سلول های آن، این آنتی ژن را بی اثر می سازند. آنتی بادی در سطوح مختلفی از بدن در برابر آنتی ژن های مختلف محافظت می نماید. یکی از ویژگی های قابل توجه سیستم ایمنی بدن، توانایی آن در فراوری آنتی بادی هایی علیه هر آنتی ژنی که با آن روبرو می گردد، است. حتی اگر یک مرتبه در طول عمر خود به عفونتی مبتلا شدید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی مخصوص آن عفونت را به خاطر داشته و آن را مرتبه بعد که دچار همان عفونت شدید، فراوری می نماید. بدن انسان می تواند حدود یک میلیون نوع مختلف از آنتی بادی ها را فراوری و به خاطر بسپارد.

برجسته ترین عملکرد سیستم ایمنی بدن، توانایی آن در تشخیص سلولهای خود است. سلول های سیستم ایمنی بدن نشانگرهایی در فرم هایی بنام خودی دارا می باشند. این امر انواع مختلف آنتی بادی را قادر می سازد با یکدیگر همزیستی داشته باشند. حمله تنها زمانی شروع می گردد که آنتی بادی به جسمی برخورد نماید که دارای نشان خارجی باشد.

آنتی بادی ها و آنتی ژن های خون اساس سیستم گروه خون و انتقال خون را تشکیل می دهند. انواع خون بر اساس وجود و یا عدم وجود آنتی ژن خاصی در خون تقسیم بندی می شوند. به منظور به حداقل رساندن مشکل پس زدن، بسیار اهمیت دارد که پیش از انتقال خون نوع آنتی ژن را شناسایی کنند.

بنابراین به طور مختصر بایستی گفت که آنتی بادی ها سربازان بدن به تعداد می فرایند، در حالی که آنتی ژن ها سلولهای دشمن می باشند. ضرورت درک نوع آنتی بادی ها و آنتی ژن ها به هنگام تشخیص اختلالات سیستم ایمنی بدن مطرح می گردد.

منبع: راسخون

به "آنتی ژن و آنتی بادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی ژن و آنتی بادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید