پروتئین انسانی؛ عامل افزایش قدرت ابتلای ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، محققان می گویند که فهمیدن فرآیندی که باعث می شود پروتئین جهنده ویروس سلول های انسانی را تشخیص دهد، اهمیت کلیدی در ساخت واکسن و دارو های ضدویروس برای درمان کووید-19 دارد.

پروتئین انسانی؛ عامل افزایش قدرت ابتلای ویروس کرونا

از پروفایل ما kalarena دیدن نمایید.

ویروس پس از چسبیدن به سلول، وارد آن شده و به تکثیر خود می پردازد که موجب انتشار آن در بدن و نهایتا بیماری کووید-19 می شود

به گفته دانشمندان بریتانیا، به نظر می رسد پروتئینی روی سطح سلول های پوستی بدن انسان باعث شده ویروس کرونا این همه مسری باشد. گمان می رود نوروپیلین-1 سرعت سرایت سارس-کو-2، ویروسی که باعث بیماری کووید-19 می شود، را بین انسان ها شتاب می بخشد.

محققان دانشگاه بریستول می گویند یافته های آنان، که در مجله علوم منتشر شده، می تواند به ساخت دارو های ضدویروسی کمک کند که برای توقف تعامل تازه کشف شده بین ویروس و میزبان قابل استفاده هستند.

تیم تحقیقات گفت: برای فرونشاندن کووید-19 تکیه ما بر واکسن مؤثر و مجموعه ای از دارو های ضد ویروس خواهد بود.

کشف ما از پیوند سارس-کو-2 با پروتئین نوروپیلین-1 و اهمیت آن در ناتوان سازی ویروس جهت جدیدی را به سوی دارو های ضدویروس گشوده است که برای مهار شرایط جاری همه گیری ویروس قابل استفاده خواهند بود.

به نظر می رسد، سارس-کو-2 با استفاده از چیزی که به پروتئین جهنده معروف است، ابتدا با چسپیدن به سطح سلول هایی که در جهت سیستم تنفسی قرار دارند انسان را مبتلا می کند. ویروس پس از چسبیدن به سلول، وارد آن شده و به تکثیر خود می پردازد که موجب انتشار آن در بدن و نهایتا بیماری کووید-19 می شود.

محققان می گویند که فهمیدن فرآیندی که باعث می شود پروتئین جهنده ویروس سلول های انسانی را تشخیص دهد، اهمیت کلیدی در ساخت واکسن و دارو های ضدویروس برای درمان کووید-19 دارد.

آن ها گفتند: هنگام مطالعه رشته پروتئین جهنده سارس-کو-2، با رشته کوچکی از آمینو اسید ها روبرو شدیم که ظاهرا شبیه به رشته ای از پروتئینی هستند که در بدن انسان یافت می شود و با نوروپیلین-1 تعامل می کند. تیم تحقیق ادامه داد: این کشف ما را به یک فرضیه ساده هدایت کرد: آیا پروتئین جهنده سارس-کو-2 که به نوروپیلین-1 پیونده خورده می تواند در ویروسی شدن سلول های انسانی اثر داشته باشد؟

جالب این است که در بررسی یک سری روش های ساختاری و بیوشیمیایی، توانستیم دریابیم که پروتئین جهنده سارس-کو-2 در واقع با نوروپیلین پیوند دارد. ما توانستیم نشان بدهیم که این تعامل به بالا بردن قدرت نفوذ سارس-کو-2 در کشت سلولی کمک می کند.

به گفته این تیم، با استفاده از پادتن های تک یاخته، که پروتئین هایی هستند که در آزمایشگاه ساخته می شوند و شبیه به پادتن طبیعی عمل می کنند، یا به کمک دارویی که مانع تعامل نوروپیلین-1 با ویروس کرونا می شود، آن ها توانستند از قدرت ویروس برای نفوذ به سلول های انسان بکاهند.

این تیم اضافه کرد: این آزمایش اهمیت دارویی کشف ما را در مبارزه با بیماری کووید-19 برجسته می کند. در مقابل، واکسن به سیستم ایمنی بدن یاد می دهد که پروتئین جهنده سارس-کو-2 را تشخیص داده و پادتن لازم برای مقابله با آن را تولید کند.

پروفسور لارنس یانگ، استاد غدد ملکولی در دانشکده پزشکی وارویک که در این تحقیق شرکت نداشت، کشف تازه را خشتی دیگر در دیوار شناخت ما از بیولوژی سارس-کو-2 نامید. او گفت: این کشف به درک بهتر ما از شیوه نفود ویروس به سلول ها کمک می کند و در جهت ما هنگام ساخت واکسن و دارو های احتمالی به کمک ما می آید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "پروتئین انسانی؛ عامل افزایش قدرت ابتلای ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتئین انسانی؛ عامل افزایش قدرت ابتلای ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید