نمایندگان جدید خواهان بازگشایی مجلس افغانستان شدند

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، در حالی که تا کنون نتایج نهایی انتخابات مجلسی 10 ولایت تا هنوز تعیین نشده است اما نمایندگان جدید مجلس افغانستان خواهان افتتاح دوره کاری جدید مجلس این کشور شدند.

نمایندگان جدید خواهان بازگشایی مجلس افغانستان شدند

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ آبی اناری ها، بر اساس قانون اساسی افغانستان، هر ساله دوره کاری جدید مجلس در 15 اسفند ماه از سوی رئیس جمهور و معاونانش گشایش یابد.

اما سال جاری این روند با چالش روبرو شده است زیرا با وجود گذشت ماهها از برگزاری انتخابات مجلسی، تاکنون نتایج نهایی انتخابات 10 ولایت افغانستان اعلام نشده است.

در نتیجه دولت افغانستان از افتتاح دوره کاری جدید مجلس این کشور خودداری نموده و درهای مجلس را نیز بروی نمایندگان سابق مجلس نیز مسدود نموده است.

حدود 50 نفر از نمایندگان جدید مجلس افغانستان با برگزاری نشست مشترکی به لزوم افتتاح دوره جدید کاری مجلس این کشور توسط رهبری حکومت وحدت ملی تاکید کردند.

نمایندگان جدید مجلس از دولت افغانستان خواست که دوره جدید کاری مجلس را با نمایندگان موجود افتتاح نموده و در اسرع زمان نیز نتایج نهایی انتخابات مجلسی 10 ولایت دیگر را نیز تعیین نمایند.

آنها خاطرنشان کردند که افغانستان در شرایط حساسی قرار گرفته است و با وجود کوشش ها برای تضعیف نظام و مذاکرات صلح نباید درهای مجلس این کشور بسته باقی بماند.

نمایندگان جدید مجلس افغانستان نیز از کوشش هایی که برای کار شکنی در روند اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلسی این کشور صورت می گیرند نیز ابراز نگرانی کردند.

این در حالی است که شماری از نمایندگان سابق مجلس به نتایج نهایی انتخابات مجلسی این کشور اعتراض نموده و بعضی از آنها حتی خواهان برگزاری دوباره انتخابات شدند.

بر اساس قانون، باید دوره جدید فعالیت مجلس افغانستان پس از تعیین شدن نمایندگان منتخب در حوزه های انتخاباتی همه ولایات این کشور شروع گردد و بدین ترتیب این نهاد قانونگذاری نمی تواند با ترکیبی متشکل از نمایندگان جدید و قبلی به انجام تکالیف خود بپردازد.

کمیسیون انتخابات افغانستان روز گذشته نتایج انتخابات مجلسی 5 ولایت را اعلام نموده و تعهد سپرد که در اسرع وخت نتایج انتخاباتی 10 ولایت باقی مانده را نیز تعیین خواهد نمود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نمایندگان جدید خواهان بازگشایی مجلس افغانستان شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان جدید خواهان بازگشایی مجلس افغانستان شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید